התפתחות הדמוקרטיה

נכתב על ידי: ירדן

democracy1.JPG

 

לא צריך להיות פרופסור למדעי המדינה בימינו כדי לדעת שמשהו בסיסי לא עובד בצורת השלטון הנוכחית. אחרי שהתקיימה האנושות לאורך רוב ימי ההיסטוריה תחת שלטון יחידים כזה או אחר, עברנו במאתיים שנה האחרונות שינוי כיוון ובמעבר חד משלטון יחיד אל שלטון הרוב. לשינוי הניעו אותנו הידיעה כי על גורל האדם לנוח על כתפיו, והרצון שלא להיות עוד מונהגים על ידי יחידים כריזמטיים או כוחניים שימשלו לשם כוח השלטון. רצינו להפסיק להיות מובלים ולהתחיל להחליט בעצמנו. רצינו וכן קרה.

השלטון הדמוקרטי הולך וקונה לו אחיזה בעולם והישגיו בתקופה הקצרה יחסית בה הוא קיים הם רבים. מהחופש האישי ועד איכות חייהם של האזרחים. בניגוד לשלטון יחיד המשתמש בשנאת פלגים שונים בעם כדי לבסס את שלטונו, שלטון דמוקרטי מחזק את עצמו על ידי חינוך בני האומה לסובלנות, הבנה וקבלה. אך אם השנים הולכות ומתגלות בעיות בדרכי מימוש העקרונות הדמוקרטיות עליהם גדלנו. בעיות בצורת שחיתות, ניגודי אינטרסים, אי נציגותיות, בחירת האופציה הכי פחות גרועה. רבים מאמינים שהבעיות הן בלתי נמנעות ויהיו קיימות בכל שלטון כלשהו. אנחנו סבורים שאפשר לשפר את המצב.

בהיזכרנו בניצני הדמוקרטיה הראשונים, מהם ניזונו מהפכני צרפת וארה"ב כשהחלו את המהפכה הדמוקרטית, מצאנו דמוקרטיה שונה מהדמוקרטיה כפי שאנו מכירים היום. זוהי הדמוקרטיה היוונית – דמוקרטיה ישירה.

רבים מאמינים שהכישלונות בדמוקרטיות מעידים על "דמוקרטיית יתר". הם סוברים כי יש לוותר על זכויות ולרכז יותר סמכות בידי יחידים כדי לפתור את הבעיה. אנחנו מאמינים כי ריכוז סמכויות בידי היחידים היא הבעיה האמיתית בצורת השלטון הנוכחית.

דמוקרטיה נציגותית היא דמוקרטיה שמאפשרת לכל אדם לחיות את חייו כרגיל ובכל זאת להשפיע יום אחד בארבע שנים ויצביע בבחירות לנציג. רמת ריכוז הכוח בידי אותם נציגים היא שונה בין מדינה למדינה, אך תמיד זהו כוח רב. היו אלו שהאמינו כי הבעיה מצויה באנשים שמגיעים לפוליטיקה. כי צריך לרענן את העמדות. אולם היום, סבורים רבים כי הדרך בה השלטון מתנהל מאפשרת רק לאנשים בעלי אופי ודרכי פעולה מסויימים להגיע למעלה, ורבים נאלצים לשנות ולוותר על עקרונותיהם כדי להגיע אל העמדה הנחפצת.

מערכת שמקדמת בקלות את חסרי המוסר והערכים ובקושי רב את אלו הלא מעוניינים להתלכלך, היא מערכת מקולקלת וכזו שיש לתקן. וכמו שסברו כנראה מחברי החוקה האמריקאית, גם אנחנו מאמינים שדמוקרטיה היא הפיתרון. אבל היא חייבת לעבור לשלב הבא.

דמוקרטיה ישירה תהיה צורת שלטון המאפשרת לכל אזרח להשפיע בהתאם למידת ההסכמה שיש לו באוכלוסיה. דמוקרטיה ישירה תהיה מערכת בה הכוח של המדינה יתחלק בין האזרחים כפי שאמור להתחלק בדמוקרטיה.

לא צריך להיות פרופסור למדעי המדינה בימינו כדי לדעת שמשהו בסיסי לא עובד בצורת השלטון הנוכחית.רבים מאמינים שהבעיות הן בלתי נמנעות ויהיו קיימות בכל שלטון כלשהו. אנחנו סבורים שאפשר לשפר את המצב. אנחנו מאמינים כי ריכוז סמכויות בידי היחידים היא הבעיה האמיתית בצורת השלטון הנוכחית. מערכת שמקדמת בקלות את חסרי המוסר והערכים ובקושי רב את אלו הלא מעוניינים להתלכלך, היא מערכת מקולקלת וכזו שיש לתקן. כמו שסברו כנראה מחברי החוקה האמריקאית, גם אנחנו מאמינים שדמוקרטיה היא הפיתרון. אבל היא חייבת לעבור לשלב הבא.

התנועה לדמוקרטיה ישירה בישראל הוא ארגון של מספר אנשים המאמינים בקידומה של מערכת דמוקרטית ישירה בפוליטיקה. כדי לדעת עוד עלינו כנסו לאתר הויקי שלנו ותרגישו חופשי להגיב ולשאול פה בבלוג.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s