סתם שלטון נציגים, אבל יותר דמוקרטי

כתב: דרור רשף

עד שתקום דמוקרטיה ישירה, יש הרבה דברים שאפשר לעשות כאן ועכשיו לקידום של דמוקטריה – ישירה או לא אפילו בתוך השיטה הקיימת. האם זה מקדם את הדמוקטריה הישירה? אני לא יודע.

מצד אחד זה פועל נגד הרעיון של דמוקטריה ישירה משום שזה מראה כאילו השיטה הקיימת היא "נסבלת", כמו כן, מאמצים בכיוון של שיפור הדמוקרטיה במסגרת שלטון נציגים גוזלים אנרגיה שלא מתועלת לכיוון של קידום הדמוקרטיה הישירה

מצד שני –היישום של דמוקרטיה ישירה יקח כנראה עוד זמן רב – שכן היא דורשת כלים שכרגע אין לנו (כמו כלי אמין להצבעה המונית, וחשוב יותר – כלי לדיון רב משתתפים – בסגנון ויקידיון או DebateGraph ), והיא דורשת שכנוע של המוני אנשים, והיא דורשת לימוד של כל מיני טעויות שאפשר לעשות בדרך ונסיונות להתגבר על הטעויות האלה.

וכמו כן – את מי אנחנו אמורים לשכנע ? מן הסתם חלק מהאנשים שהערכים שלהם הם כאלה ושהחשיבה שלהם הם כאלה שכבר היום הנושא של שחיתות, האימפוטנטית של השלטון, חוסר השקיפות ועוד צרות דומות מציק להם. וזאת מתוך מחשבה שאם שינוי מתבצע בכלל בכלים של שכנוע (להבדיל לדוגמה משינוי דרך חוויה) קודם כל אתה משכנע אנשים שדעתם דומה לשלך – אחר כך אתה הולך לאנשים שיותר רחוקים.

חלק מהאנשים האלה כבר פועלים בנושאים האלה – לדעתי במקום שהוא קצת מבוי סתום – אבל בכל זאת יש משמעות גם לפעילות הזאת.

ודבר נוסף – כרגע האויב של הדמוקרטיה הישירה הם לא רק הנציגים המושחתים, אלא בעיות עוד יותר רציניות – רעיונות כמו דיקטטורה, "שליט חזק שיתקן את הכל" וכו' – רעיונות שבהחלט לא נעלמו לגמרי, אמנם זה לא נראה מציאותי כרגע, אבל בכל זאת היום הוא יום השואה, וצריך לזכור שזה היה קשור קשר הדוק לעליה של צורת שלטון דיקטטורית ואלימה רק לאנטישמיות, וגם קידום של תרבות שעודדה אלימות , אי הקשבה וכוחנות (כמו גם תנאים כלכליים שעודדו את זה יחד עם עולם שעמד מהצד וניסה לא להתערב יותר מידי).

אז הנה רעיון קל ונוח ליישום למלחמה בשחיתות שלה כאן ועכשיו
אופנן כתב על התוכנית הסודית למלחמה בשחיתות

לאחר מכן הוא כתב פוסט נוסף, הדמוקטריה הישירה כבר כאן בו הוא מסביר איך באמצעים פשוטים יחסית כל אחד יכול לדעת הרבה יותר על מה שהפוליטקיאים עושים , וקצת לעקוף את המסך שעורכי העיתונים שמים ביננו לבין הקשר בין פוליטקאים, בעלי הון והכניסה של שניהם לכיס שלנו, וכן אמצעים נוספים להשפיע הרבה יותר על הפוליטיקאים. זה לא באמת דמוקטריה ישירה – אבל זה בכל זאת משהו.

אז הנה עוד כמה דברים נוספים שאפשר לעשות

פוסט של אורי אמיתי – שמראה איך בלוגרים יכולים לשתף פעולה ולהתקדם באופן קווונציונלי וכן מה הפער ביננו לבין ארצות הברית בנושאים האלה.

וזה בלי להזכיר אמצעים שנראים במבט ראשון קצת יותר יעילים:

ויקי-מועמד – (אתר ויקי פוליטי שיפרט מה כל מועמד עשה, מה הוא לא עשה, איפה הוא היה, וכו'. כמובן רק עם הפניות והוכחות. אתר בריטי שכבר עושה דבר מאד דומה הוא הם עובדים עבורך (אתר)

ויקי דיון – כדי שאפשר יהיה לקיים דיונים פוליטיים באופן אינטילגינטי בין אלפי משתתפים בעלי עמדות שונות.

SourceWatch – זה כבר קיים – נשאר רק לייבא את הרעיון לארץ , לעברת ולהתאים לזירה המקומית.

תקציב צללים דמוקרטי השתתפותי – ברור למה זה יכול להיות משהו חזק מאוד, לא?

Wikileaks – כדי שהסודות שמסתירים מאיתנו יצאו לאור באופן יותר חופשי – בעיקר בהקשרים של שחיתות לדוגמה.

וכמובן – מפלגת הדמוקרטיה הישירה

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s