המועמדים בבחירות צריכים לתמוך בדמוקרטיה ישירה

מאת: יואב גולדמן-שגיא *

בחירות 2008ממשל הנציגים נכשל כשפוליטיקאים מושחתים משרתים בעיקר את בעלי המאה ובעלי אינטרסים אחרים. לכן זה הכרחי שיהיו לנו הזדמנויות לדמוקרטיה ישירה. זה אומר שתהיה לנו הזכות להציע הצעות חוק, ולהצביע על הצעות חוק קיימות, לתקן חוקים קיימים, להדיח נציגים, ולשלוט על המיסים והתקציב הממשלתי.

למרות שבארצות הברית רשויות מקומיות רבות, ו-24 מדינות מספקות חלק מהזכויות הנ"ל, הן מוגבלות על ידי הממסד, ואינטרסים פוליטיים צרים שרוצים לשמר את הסטאטוס קוו מימין ומשמאל, שמרגישים מאוימים על ידי כוח אזרחי שכזה.

התרשמתי מהמאמר של ג'ון פאנד ב-Wall Street Journal. במאמרו הוא מראה שלמרות שיש צורך חזק מאוד בדמוקרטיה ישירה, מוחצים ומחבלים בה על ידי טקטיקות מגעילות מבעלי האינטרס שמעדיפים להשתמש בכסף ובהשפעה שלהם על מנת לשלוט בהליכים חקיקתיים ואחרים. הם מפחדים מהכוח של האזרחים. הם יודעים איך לשלוט בבחירות של נציגים, ואיך לתמרן מצביעים ונציגים. "לצערי, אינטרסנטים הכריזו מלחמה על תהליך הצעת החוק האזרחי, והם משתמשים בטקטיקות החל מחוקים מגבילים ועד בריונות לשמה", כותב פאנד.

אני מסכים עם הסיכום של פאנד: "ממשל הנציגים יישאר המאפיין הנצחי של הדמוקרטיה האמריקאית, אבל תהליך הצעת החוק האזרחי הוא שסתום בטחון הכרחי וחשוב… חייבים להתנגד לנסיונות לרסן את הליך זה באופן שרירותי, או להפחיד אנשים מלממש את הזכות שלהם לקחת חלק בהליך. זה נושא של זכויות אזרח שצריך לאחד אנשים טובים, הן משמאל, והן מימין."

אם זה נשמע לכם הגיוני, אז השאלה הנכונה לשאול את המועמדים שלנו לראשות הממשלה, כאן בישראל, היא חד-משמעית: האם את/ה תומכ/ת בקידום חקיקה שתיישם הליכים של דמוקרטיה ישירה?

אכן, יש אנשים רבים המעוניינים בהליך המאפשר לאזרחים להציע הצעות חוק משלהם, באמצעותו אפשר להתמודד עם מדיניות כושלת או חוסר-מדיניות של הממשלה, על מנת לקבל את הממשלה השקופה, שחייבת לתת דין וחשבון על מעשיה, ועל מנת ליישם את המדיניות היעילה אותה הם מבקשים. נישואים אזרחיים הם רק דבר אחד שהיה מזמן עניין שבשגרה אם הייתה לנו את האפשרות הזאת. לשים את שינוי, על כל 15 המנדטים שהיו לה, לא עזר לנו. האם אנחנו צריכים את האפשרות להדיח נציגים, ואפילו את ראש הממשלה עקב שקרים, שחיתות, חוסר יכולת או מדיניות כושלת? כן!

כשאני חושב על דמוקרטיה ישירה, זה מזכיר לי את כל הפוליטיקאים שרוצים "להחזיר את העיר/מדינה לאזרחים", ויוצאים נגד "קשרי הון-שלטון". אז, אני מציב את השאלה הזו למועמדים לבחירות: אם אתם באמת רוצים את טובת אזרחי המדינה, ואם אתם באמת רוצים לבער את השחיתות, לתקן את חוליי הממשל ולהציג פוליטיקה נקייה, למה שלא תתנו באמת כוח לאזרחים? למה שלא תצהירו בראש חוצות שאתם תומכים בהליכי דמוקרטיה ישירה?

כש-40% לא מצביעים, ומרבית אלו שכן מצביעים לא מרוצים מהממשלה והכנסת, נדמה לי שזה הוגן להסיק ששיטת הנציגים נכשלה. למפלגות יש יותר מידי כוח בידיים שלהן, ולבעלי ההון יש יותר מידי השפעה על הפוליטיקאים. זה הזמן להכיר במגבלות שיטת הנציגים, ולהתחיל לתמוך בדמוקרטיה ישירה.

את הכל אפשר לסכם בשאלה הזו: האם אנחנו צריכים ויכולים לסמוך ולתת כוח ב"נציגים" מרוחקים, או האם אנחנו צריכים ויכולים לבטוח בעצמנו? כשאתם מצביעים עבור מועמדים, אתם בעצם אומרים שאתם לא סומכים על עצמכם. בניגוד למה שמנסים למכור לנו, הנציגים לא יותר חכמים מאיתנו, ואין להם "נסיון בקבלת החלטות". למען האמת, אין שום תנאי קבלה מיוחדים להיות חבר כנסת, וכולנו יודעים מה יש לנו שם היום.

לא שבענו והתאכזבנו מספיק מהנציגים והבטחות הבחירות שלהם? יש לנו פחות ממה לפחד מרצון הרוב, מאשר מהפעולות של פוליטיקאים שקרנים, מושחתים, ונתונים להשפעה של אינטרסים פוליטיים צרים ובעלי הון.

על מנת לבצע רפורמה פוליטית, המבחן האמיתי למועמדי הבחירות צריך להיות אם הם תומכים בהליכים של דמוקרטיה ישירה. אם הם באמת רוצים שינוי כמו שהם טוענים, אם הם באמת רוצים לבער את השחיתות, אנחנו צריכים לשמוע אותם מדברים על הנושא הזה.

אני אסיים בציטוט לא מדוייק של מאיר אריאל בהופעות שלו: "זאת דמוקרטיה? בדמוקרטיה העם שולט על עצמו. בשיטה הזאת אנחנו מקסימום יכולים לקבוע מי ישלוט בנו"

האם אתם יכולים לדמיין את לבני, ביבי וברק אומרים משהו כזה? אני לא.

* המאמר מבוסס על המאמר "Our president should support more direct democracy" מאת Joel S. Hirschhorn, ושונה על מנת להתאים אותו למציאות הפוליטית בישראל.

 

3 מחשבות על “המועמדים בבחירות צריכים לתמוך בדמוקרטיה ישירה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s