שקיפות – אחד הכלים היסודיים לשימור ריבונות הציבור – גרסת אובמה

כל חודש לוקחת מאיתנו המדינה מיסים, לצורך ניהול המדינה. המדינה שייכת לכולנו, והמיסים שלנו מהווים את הבסיס לתפקודה השותף. אבל כספי הציבור הללו גם יכולים להיות מקור לשחיתות. הכסף הרב שמחזיקה הממשלה מאפשר לבעלי כוח בממשל הנציגים להטות את הכסף הציבורי לידיים פרטיות. אחת הדרכים הבסיסיות והיסודיות למנוע שחיתות היא להניח לציבור לראות בדיוק להיכן הולך כל שקל בחשבון המדינה. השקיפות הזאת צריכה להיות ברורה ויסודית, בדיוק כמו חופש הביטוי. אך מאיזו שהיא סיבה, המידע הזה אינו נגיש לציבור בקלות.

נראה שאובמה חותר באמת לממשל שיהיה אחראי בפני האומה האמריקאית. אחד המזכרים הראשונים שהוא מוציא מיד לאחר השבעתו הוא מזכר השקיפות הציבורית (הגרסה המקורית ב- PDF). הגירסא המתורגמת נמצאת בהמשך.

מעניין האם גם הפוליטקאים שאתם בוחרים, לכנסת הקרובה היו חותמים על מזכר כזה. אנא שאלו אותם, או העבירו את הפוסט הזה בין חבריכם. אולי אחד מהם יוכל לשאול את מועמדי המפלגה שלו. אולי גם לנו תהיה סוף כל סוף שקיפות.

תרגום מזכר השקיפות

תרגום (חפוז): ד"ר אוֹרי אמיתי

הבית הלבן
משׂרד מזכיר/ת העתונות
להפצה מיידית – 21 ינואר 2009
מזכר לראשי מחלקות, משׂרדים וסוכנויות

הנדון: שקיפות וממשל פתוח

הממשל שלי מחויב ליצירת רמה חסרת תקדים של פתיחות בממשל. אנו נעבוד יחדיו כדי להבטיח את אמון הציבור, וליצור מערכת של שקיפות, השתתפות ציבורית ושיתוף פעולה. פתיחות תחזק את הדמוקרטיא שלנו, ותקדם את יעילות הממשלה ואת התועלת שתביא.

הממשלה צריכה להיות שקופה. שקיפות מקדמת אחריותִיוּת (accountability), ומספקת לאזרחים מידע על פעולות הממשלה שלהם. המידע המוחזק על ידי הממשלה הפדרלית הינו משאב לאומי. הממשל שלי ינקוט בכל הצעדים המתאימים, בהתאמה לחוק ולמדיניות, על מנת לגלות מידע ולהפיצו בזריזות בדרכים שיהפכו אותו נגיש וקל-שימוש לציבור. רשויות ביצועיות וסוכנויות צריכות לרתום טכנולוגיות חדשות כדי להעלות מידע על מעשׂים ועל החלטות לרשת, כדי שיהיו נגישות וגלויות לציבור. רשויות ביצועיות וסוכנויות צריכות גם לעודד תגובות מן הציבור, כדי לזהות מהו סוג המידע המבוקש והמועיל ביותר.

הממשלה צריכה להיות השתתפותית. מעורבות ציבורית מגבירה את יעילות הממשלה ומשפרת את איכות החלטותיה. ידע מפוזר באופן נרחב בחברה, ופקידי הציבור נהנים מגישה לידע נרחב זה. רשויות ביצועיות וסוכנויות צריכות להציע לאמריקאים יותר ויותר אפשרויות להשתתף בעיצוב המדיניות, ולשפר את הממשלה באמצעות הנסיון והמידע הצְבוּרים בציבּוּר. רשויות ביצועיות וסוכנויות צריכות גם לעודד את הציבור לתרום לדיון בשאלה כיצד ניתן להרחיב ולשפר את ההזדמנויות להשתתפות ציבורית בממשלה.

הממשלה צריכה להתבסס על שיתוף פעולה. שיתוף פעולה מערב את האמריקאים באופן ישיר בעבודה הממשלה שלהם. רשויות ביצועיות וסוכנויות צריכות להשתמש בכלים חדשניים, שיטות ומערכות שונות, כדי לשתף פעולה בינן לבין עצמן, בכל שכבות הממשל, וכמו כן עם ארגונים ללא מטרת רווח, עסקים ופרטים במגזר הציבורי. רשויות ביצועיות וסוכנויות צריכות לעודד את הציבור לתרום לדיון בשאלה כיצד ניתן להעריך ולשפר את רמת שיתוף הפעולה, ועל מנת לזהות הזדמנויות חדשות.

הנני מורה לקצין הטכנולוגיא הראשי, בתיאום עם מנכ”ל המשׂרד לניהול ותקצוב ולמנהל השירותים הכללים לתאם התקדמות בתחום זה באמצעות הרשויות הביצועיות והסוכנויות, ולהגיש בתוך 120 יום המלצות ל”יוזמת ממשל פתוח”, שתוצא לאור על ידי מנכ”ל המשׂרד לניהול ותקצוב. יוזמה זו תורה לרשויות ביצועיות ולסוכנויות לנקוט בפעולות ספציפיות כדי לישׂם את העקרונות שנקבעו במסמך זה. סוכנויות עצמאיות תפעלה בהתאם ליוזמה הממשל הפתוח. אין במזכר זה כוונה, והוא אף אינו יוצר אף זכות או טובת הנאה, ממשית או מינהלית, שניתן לממשה באמצעות חוק או in equity כנגד ארצות הברית, משׂרדיה, סוכנויותיה, וארגוניה, פקידיה, מועסקיה, סוכניה או כל אדם אחר.

מזכר זה יפורסם ב-Federal Register.

ברק אובאמה.

11 מחשבות על “שקיפות – אחד הכלים היסודיים לשימור ריבונות הציבור – גרסת אובמה

 1. מאיזו שהיא סיבה?!? מאותה סיבה שאנשים נלחמים מלחמות, מאותה סיבה שאיננו חיים בטוב מכל העולמות: בני אדם הם אנוכיים וכך גם העוסקים בממשל!

  אין להאמין לשום הבטחות לגבי שקיפות והבטחות כאלו כבר ניתנו בעבר (כמה פעמים ניפול בפח?!? האם לא נלמד מהנסיון?!?). השיטה היחידה היא שליטה של הציבור וגם אז נצטרך להכניס כמה פעמים אנשי ציבור לכלא כדי להבהיר לגמרי את הנקודה…

  מרק

 2. שלום בני!

  רק כדי להבהיר את עמדתי: השילטון כיום שולח אותנו לכלא על גניבה בלי שום בעיה ואני מסכים עם זה. הבעיה: השילטון גונב הרבה יותר ולא נכנס לכלא! אני מבקש רק השוואת תנאים בסיסיים. יתירה מכן: מכיון שהשלטון גונב כסף בכמויות גדולות יותר רק הוגן הוא שהוא יבלה הרבה יותר זמן בכלא!

  אין בכך שום עמדה קיצונית. אני חושב שאני מתון מאוד בדרישות פה. יתירה מכן: בלי כמה פוליטיקאים בכותנות פסים המצב לא ישתנה ואני מאחל שינה טובה וחלומות פז למי שחושב שהבטחות על שקיפות מנצחות מיליארדי דולארים בשוחד…

 3. מרק –
  בכל מה שקשור לד"י, אתה בריאתן (creationist, בלע"ז). חינוך, חינוך, חינוך, ואז מה? מהפכה אלימה? לא רוצה. שום דבר טוב לא יצמח מזה לד"י.

  ברק אובאמה הוא שלב חשוב באבולוציא של הדמוקרטיא הישירה. לא נורא להודות בזה.

 4. איתי הגיב:

  מארק,
  אין שום קיצוניות בלבקש השוואת תנאים, כמו שאתה רוצה.
  הקיצוניות שלך באה לידי ביטוי (גם) בעובדה שאתה מבקש לעשות שינוי קיצוני – הכל, ועכשיו! אתונה לא נבנתה ביום אחד… צריך לתת קרדיט גם על דברים חלקיים, ולהמשיך לדרוש שינוי – זה ממש לא סותר.
  חוץ מזה, שאתה לא מוכן לתת קרדיט לשום פוליטיקאי, על שום דבר. לא כל ח"כ הוא גנב ומושחת – גם כשהוא מגיע לשלטון.

 5. שלום לכולם!

  אוקי- אני מבין – בוא נתקדם לאט לאט ובינתיים:

  – חיילים מתים בגלל חוזים מושחתים של התעשיה מול הצבא.
  – אין מקום או תרופות בבתי חולים בשל שחיתות (אולי נוגע להורים שלכם או לכם?)
  – אנשים מתים בתאונות דרכים מכיון שיש שחיתות בקשר בין תעשיית המכוניות לשילטון ומכיון שהשילטון לא יעיל בטיפול בעברינים או בתשתיות.
  ועוד ועוד ועוד ועוד

  יתירה מכן: חלק מבעיות הביטחון נוגעות לקשר בין הכלכלה לפוליטיקה ולכן גם חלק מהחיילים המתים והקסאמים וגם הפלסטינאים המתים גם תוצאה של השיטה הקיימת.

  אם דמוקרטיה ישירה תשפר *רק עשר אחוזים* מהבעיות אז עד כמה היא מוצדקת?

  אז לחכות עוד?

  אל תדאגו – גם אם תדרשו דמוקרטיה ישירה היום תצטרכו לחכות עוד שלושים שנה – יש פה מאבק כח לא פשוט שיקח הרבה זמן.

  אם תדרשו הישגים במתינות תקבלו את השינוי בטווח זמן ארוך הרבה יותר וכמה חיים אתם גובים בתהליך הזה? לדעתי זה פשוט לא מוסרי מצד מישהוא שמאמין בדמוקרטיה ישירה לא לדרוש אותה היום!

  מרק

  נ.ב. הסיבה שאני לא נותן קרדיט לאף פוליטיקאי היא אותה סיבה שאני לא נותן קרדיט לחברי דירקטוריון של חברת טבק שהם טובי לב. הם עובדים בשביל מנגנון שהוא במהותו מושחת. הדבר היחידי שאני מצפה מהם זה להתאבד פוליטית ולהצהיר קבל עם ועדה על הבעיות החמורות בשילטון שהם מיצגים. אם הם לא עושים את זה אז בספר שלי הם קונפורמיסטים אנוכיים ושילכו להזדיין. נכון – הדרישות שלי גבוהות – אבל אנחנו מדברים פה על חיי בני אדם!

 6. מרק –
  בסדר, אתה דורש. אבל מה? וממי?
  אל תאמר לי "תקציב שקוף", כי על זה מדבר אובאמה, ומכך אתה מסרב בכל תוקף להפיק איזה נחת.

  אז או שיש לך תכנית סדורה לפרטי פרטיה איך תיראה השיטה ואיך מגיעים אליה (בלי שפיכות דמים, אני מזכיר), או שאתה נותן גאז בניוטרל.

  ולמען ההיסטוריא:
  אני דורש לבטל את התקנות לשעת חירום!
  אני דורש לפתוח מסלול שירות לאומי אזרחי לכלל האוכלוסיא!!
  אני דורש שהיקום יפסיק לדרוש ממני להתעורר לפני 11 בבוקר!!!
  הנה, כבר אני מרגיש יותר טוב…

 7. התשובה כרגיל:

  אני דורש אתר אינטרט וסיסמא לכל בן אדם בארץ. מערכת מאובטחת של הצבעות להצבעה סופית בבנקטים או בערוץ מאובטח אחר (SSL). אני דורש שכל אזרח יוכל להציע הצעה ושהן ירוצו במצעד פיזמונים אין סופי וכל הצעה שעוברת סף תעלה להצבעה של כלל הציבור. אני דורש שכל הצעה שהיתקבלה על ידי כלל הציבור תהיה חוק שנכפה על השילטון.

  ממי אני דורש את זה: מהממשלה בשביל יחסי ציבור (כי ברור לי שלא תעשה את זה) ובעיקר מכל מי שרוצה לשמוע. אני דורש את זה היום כי זה ישים כבר היום ואת זה אני מסביר לכל אדם באשר הוא (כבר אמרתי כוכב נולד?). ההנחה שלי שכשיהיו שני מיליון בני אדם שירצו את זה זה יקרה. איך בדיוק? אתם יודעים למי ניתנה הנבואה. האם תהיה שפיכות דמים? לא יודע. אולי. בדבר אחד אני בטוח: כבר היום יש שפיכות דמים: בשדה הקרב, בבית החולים, בכבישים, בחינוך, ברווחה ועוד. אם רק חלק קטן משפיכות הדמים הזו היא תוצאה של השיטה כפי שאני טוען אז שווה לקחת סיכון.

  בכל מיקרה אם אני מגיע מהוסס "אולי, לא בטוח, לאט לאט" אני גם לא משכנע ואני גם דוחה את השינוי בעוד שנים רבות (וזאת בנוסף לזמן הארוך שבכל מיקרה יקח על מנת לשכנע מיליוני בני אדם).

  שוב: *לא תקציב שקוף*. היום במדינת ישראל תיאורטית יש תקציב שקוף ותיאורטית הציבור הוא גם הריבון. אני מחרבן על תיאוריה שלא מתקיימת במציאות. אני רוצה שילטון ציבור מעשי: מערכת הצבעה אחת ללא התערבות לכלל הציבור. זה מעשי לגמרי. למתי? הדרישה היא למחר בבוקר למרות שברור לי שזו דרישה שצריכה לבוא ממילוני בני אדם ולכן המערכת לא תקום מחר בבוקר אבל זה לא משנה את העובדה ש*צריך לדרוש את זה מחר בבוקר*.

  אני בטוח במוצר שלי. ואתם?

 8. אני לא בטוח במוצר שלי.

  אני כן בטוח שהוא אף פעם לא יהיה 100% והתאוריה תמיד תהיה יותר טובה מהפרקטיקה. התחלתי את אתר "צפים", בעקבות השיחות כאן בבלוגים ובעקבות שעות ארוכות של שיטוטים באינטרנט. אמנם הוא רק בן שבועיים אבל הוא כבר תופס חיים וכיוון משלו.

  לא חסרות דוגמאות בהיסטוריה לצורות שילטון שהיו בטוחות שיש להם מוצר מושלם שהוא 100% מתאוריה כלשהיא. אני לא חושב שאיש מאיתנו היה רוצה לחיות תחת שלטון שכזה.

  ובכל מקרה, זה הכל תאורטי – הרי המיליונים שאתה צריך אינם באמת מעונינם בכוח שהדמוקרטיה הישירה נותנת להם – הם רוצים את ביבי.

 9. בודאי שאני לא בטוח 100% במוצר שלי. אבל אני בטוח מספיק כדי להמליץ עליו על פני האלטרנטיבה שאני כבר מסוגל לנתח אותה היטב ולהבין את מגרעותיה החמורות.

  בכל מיקרה בודאי שהמיליונים אינם רוצים את הפתרון וזה התפקיד שלנו לשכנע ב*דמוקרטיה ישירה* את הציבור הרחב. אנחנו התנועה לדמוקרטיה ישירה לא? אנחנו לא התנועה לתקציב שקוף, או התנועה להילול ברק אובאמה, או התנועה ל"לאט לאט". אם צריך להיות מישהוא שבטוח בדמוקרטיה ישירה זה האנשים כאן, אחרת אני כנראה לא רשום לרשימת התפוצה הנכונה…

  איך נשכנע מיליוני בני אדם (תהליך ארוך ללא ספק) אם כולם פה לוחצים על הבלמים כל הזמן? עוד מעט נהיה *התנועה לעצירת הדמוקרטיה הישירה* כי יש לי הרגשה שהציבור יתחיל להשתכנע יותר מהר מהחברים בתנועה…

  מרק

 10. עכשיו גם שמתי לב לכותרת הפוסט "שימור ריבונות הציבור". באתר דמוקרטיה ישירה?

  שאני אבין נכון: אנחנו כותבים שאובאמה שומר על ריבונות הציבור על ידי תקציב שקוף. זה בעצם אומר שהציבור הוא ריבון?!? מה זה החארטה הזה?!? הציבור הוא לא ריבון ולא נעליים.

  אולי, אם כבר, למרות שאני לא מסכים עם זה לגמרי, אז הכותרת צריכה להיות "נסיון לריבונות ציבוריות מינימלית שלא קיימת היום בכלל על ידי פרסום מה עושים עם הכסף של הציבור".

  על פי כותרת הפוסט ניתן לדמיין שהציבור הוא כבר ריבון ואם זה המצב אז אני לא מבין למה צריך בכלל "תנועה לדמוקרטיה ישירה"…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s