האם רעיון הדמוקרטיה הישירה מתחיל לחלחל בישראל?

היום התפרסם ב"ישראל היום" (09/12/2009)

תודה לדוד אלכסנדר על הגילוי המרעיש, אותו גילה כשהיה ברכבת מתל-אביב לחיפה.
09122009-ysrael-haiom.jpg

8 מחשבות על “האם רעיון הדמוקרטיה הישירה מתחיל לחלחל בישראל?

 1. עוז הגיב:

  החוק הזה לא מקדם את הדמוקרטיה הישירה, זו סתם יוזמה פופוליסטית של הימין לשים מכשול מסביב לכל נסיגה. יוזמה מטופשת בכל מקרה. בגלל שמשאל העם מתעורר רק אחרי שממשלה החליטה על נסיגה, והדבר היחיד שהוא יכול לעשות זה לעכב אותה ולא לזרז אותה,למרות שנצחון במשאל עם יכול להיות מנוף חזק עבור תומכי הפינוי. בסך הכל זו הטיה של המפה הפוליטית ימינה.

 2. הי עוז,

  אני מסכים שזאת יוזמה פופליסטית. אבל היא חשובה. הם מעלה לדיון ציבורי את חשיבות הדמוקרטיה האמיתית (דמוקרטיה ישירה).

  היו לנו שתי נסיגות. נסיגת אוסלו ונסיגת עזה. בשני המיקרים הסתבכנו קשות.

  מי ששם לב, יכול היה לראות שמי שאירגן את הנסיגות, היו קבוצות אוליגרכיה קטנות, עם נטיה יונית.

  הם השתשמשו במנגנונים לא דמוקרטים בעליל, כדי להעביר את הנסיגות. את הייתה באמצעות אישור הסכמי אוסלו על ידי מתן רכב לח"כ (כלומר מינוי שלו לאיזו משרה שיש בה רכב). הנסיגה מעזה נעשתה ממש בניגוד לדמוקרטיה. שרון ציפצף על החלטת מתפקדי הליכוד, ועל החלטת חברי המרכז. כאשר רצו לערוך משאל עם, היה ברור לשרון, שהוא לא יעבור את משאל העם ולכן הוא עקף גם אותו.

  לא משנה שלנסיגות הללו היו השלכות קשות על בטחון ישראל, בניגוד לצפי של אותן אוליגרכיות. המשנה הוא, האם זה לגיטמי שאוליגרכיות יחליטו לכולם מה טוב?

 3. איתי הגיב:

  אגב, ההצעה שלי לשנות את החוק כך שכל שינוי בגבולות ישראל יחייב משאל עם נראית לי רלוונטית במיוחד דווקא כשמנסים לאכוף את ההקפאה.

 4. כן, גם אני מרגיש שיש קשר ברור בין ההקפאה למשאל העם. זאת יראת לי המוטיבציה של נתניהו לקדם את המשאל.

  נראה לי גם, שהוא יודע שמשאל עם, יקשה על אובמה ללחוץ אותו בעתיד. כיום הוא לחיץ מאד. מול משאל עם, אובמה יתקשה ללחוץ.

 5. א. נראה לי שזה סתם פופליזם. האם מישהו מהימין רצה משאל עם בשאלה האם להקים את ההתנחלויות ?

  ב. מה בדיוק אומרים לכמה מיליוני פלסטינים? "עשינו משאל עם בגלל שאנחנו דמוקטריה, ובגלל זה אתם יכולים להמשיך לחיות כאן בלי זכויות"?

  ג. אובמה לא צריך ללחוץ את ביבי. לא סתם רבין, שרון וביבי "חתכו שמאלה" ברגע שנהיו ראשי ממשלות. הלחץ מגיע לדוגמה מאירופה לשם מייצאים את רוב התוצרת הישראלית. הוא מגיע מעסקים שרוצים לעובד עם ישראל, הוא מגיע מכך שהימין הפסלטיני כל הזמן מתחזק, הוא מגיע מכך שישראל לא מתחזקת מהמצב הקיים אלא רק נחלשת.

  זה פשוט שאנחנו חיים עם אותה פסיכולוגיה של הפלסטינים. כל עוד יש מישהו בחדר שאומר לנו שאם לא נאכל נהיה רעבים, ודוחף לנו את הכפית לפה, אנחנו יכולים להגיד כמה אימא מרועשת. הפלסטינים טוענים שבכל דבר רע ישראל אשמה. הישראלים מתרגלים לחשוב שכל דבר רע הוא באשמת אלו שלוחצים שיהיה כאן שלום.

  ואגב , איזה גבול יש לנו ואיפה הוא עובר? כי למיטב זכרוני זו בדיוק האנומליה. יש לנו מדינה שאין לה גבול, או לחלופין יש כאן מדינה שיש בתוכה מיליוני אנשים שהיא לא רוצה להחיל עליהם אזרחות מצד אחד ולא רוצה או לא יכולה להפטר מהם. ככה אי אשפר להמשיך. זו היתה טענת השמאל מאז 67 ובהיבט הזה שום דבר לא השתנה. (וגם הכרעה של 99% מהאזרחים לא תשנה את זה, כמו שהכרעה שלהם לגבי זה ש"אנחנו לא במזרח התיכון" לא תשנה את העובדות היבשות).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s