על התוכנות שהמפלגה צריכה לבנות – הצעה לדיון ומעשה

מכתב זה הוא הזמנה למפגש המפתחים הקרוב של המפלגה הישירה. מטרת המפגש הוא להתחיל פיתוחה של מערכת שתאפשר ממשק של תוכנות שונות ליזימת חוקים, דיונים והצבעות. במהלכו הפוסט נתאר את התוכנה.

הצורך בתוכנה:

הקמתה של מפלגה ישירה דורשת השתתפות פעילה של עשרות ומאות אלפי חברים. במבניי המפלגה ההיררכים והלא-מקוונים, בלתי אפשרי לנהל דמוקרטיה מפלגתית ביעילות. כל החלטה דורשת דיונים, וקשה מאד לנהל דיונים יעילים בקרב אלפי אנשים (גם קבוצות קטנות בהרבה מתקשות בכך). זאת הסיבה שמפלגות קלאסיות חייבות להענות לחוק הברזל של האוליגרכה. הן נשלטות על ידי קבוצות כוח קטנות, המנהלות את המפלגה בצורה כמעט לא דמוקרטית.

כדי להתגבר על חוק הברזל של האוליגרכיה, וכדי לאפשר השתתפות יעילה ויום-יומית של מאות אלפים, ואף מיליונים, יש צורך בפיתוח אפליקציות-רשת, שאיפשרו יזום הצעות, דיונים והצבעות דרך האינטרנט (יד"ע).

נכון להיום, אין עדיין תוכנה שהוכיחה את עצמה, כיעילה ביד"ע. אתר כמו חוקים, מאפשר לכל אחד להעלות הצעה, לצבור פופלריות ולהצביע, אך ההצעות הללו אינן עוברות דיון משמעותי. מערכות דיון, כמו פורומים או גוגל-גרופ, יעילות, כאשר משתמשים בהן נכון, לקבוצות המונות כמה מאות אנשים ואולי אלפים (כשרוב המשתמשים שקטים). ויקי מסורבל לשימוש המוני.

פתרון תוכנה מוצע:

לכן, כל תוכנה שנפתח, תצטרך לתת פתרונות שאין עליהן עדיין תשובה ברורה. ולכן, יש צורך לאפשר לסוגי פתרונות שונים להתחרות אחד בשני, ולאפשר לפתורנות המתאימים ביותר לצמוח. כדי לעשות זאת, העלו חברים במפלגה את ההצעה להכין אפליקציית-יסוד משותפת, שתאפשר לכל מפתח תוכנה להתחבר למערכת באמצעות API, ולכתוב כל אופציות קידום יד"ע בצורה עצמאית.

איור של המערכת:

על פי ההבנות שהושגו,התוכנה הבסיסית צריכה לאפשר רישום משתמשים, רישום הצעות חוק, ומעקב אחר התמיכה וההתנגדות להצעות.  בנוסף, על התוכנה להכיל קו סיום מוסכם, שעל פיו הצעות יעברו לכנסת. הקו יוסכם על פי בחירת המפלגה. התוכנות המתממשקות, יוכלו לקבל מידע על מצב התמיכה/התנגדות של כל חוק, ולתרגם אותו על פי שיטתן לדירוג של הצבעות החוק, ודרכי הצגת החוק.

תהליך ההקמה.

כדי להקים את התוכנה, לדעתי, עלינו להתאחד לתהליך הסכמות, שבסופו ניפגש לפגישת הסכמות אחרונה. את התהליך נתחיל כאן בדיון בבלוג, למשך כשבוע. לאחר ולאחר מכן נזמן ישיבת מפתחים, שבה נתחיל את תהליך הפיתוח.

נראה לי שהדרך הטובה ביותר להשיג תוצאות, היא לאפשר עצמאות והתמודדות מצד אחד, ויעד מוגד מן הצד השני. מצד אחד לאפשר לכל אחד או לכל קבוצה לעבוד על פי רעיונות שמקובלים עליה, ושפת תוכנה שמקובלת עליה. וכל הצוותים המפתחים, יקבלו זמן הגשה, שבו יצטרכו הקבוצות השונות להציג את הפתרונות שלהם. בתאריך היעד, הצעה הטובה ביותר, תבחר על ידי כלל המפתחים, והיא זאת שתהווה את הפלטפורמה לשאר התוכנות.

אם בעתיד תפותח מערכת טובה יותר, היא תחליף את הקיימת לאור הצבעת המפתחים.

מה דעתכם?

שנזוז?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s